NZXT H9 Elite White TG 3xRGB FAN+1xAirflow Fan Dual-Chamber ATX Mid-Tower Case (CM-H91EW-01)
NZXT
SKU: CM-H91EW-01
This product is currently out of stock and unavailable, please contact us for more information.
Product Description
Overview
Details
  • Unique uninterrupted glass panel for a clear view of the interior
  • Intuitive cable management and dual chamber design
  • Room for ten fans or three 360mm Radiators
  • Tempered glass top panel and included RGB & Fan Controller
  • Direct airflow to the GPU for handling high-powered components
  • Enhanced experience with other products from the NZXT ecosystem
  • Includes three F Series 120mm RGB Duo Fans and one F120Q Fan (Case Version)
Inside the Box
  • H9 Elite Case1
  • 120mm RGB Duo Fan3
  • 120mm Quiet Airflow Fan (Case Version)1
  • RGB and Fan Controller1
  • Installation Accessories1
  • Manual1
Tech Specs
KEY SPECS
  • Motherboard Support:Mini-ITX, Micro-ATX, ATX
  • Enclosure Type:Mid-Tower
  • Case Material:SGCC Steel, TUltra-clear Tempered Glass, Dark Tinted Tempered Glass (Black only)
DIMENSIONS
  • Height:495mm (With Feet)
  • Width:290mm
  • Depth:466mm
  • Weight:13.1 kg
COMPATIBILITY & CLEARANCE
  • CPU Cooler Clearance:Up to 165mm
  • GPU Clearance:Up to 435mm
  • PSU Clearance:200mm
  • Cable Management:91mm
FRONT I/O PORTS
  • USB 3.2 Gen 1 Type-A:2
  • USB 3.2 Gen 2 Type-C:1
  • Headset Audio Jack:1
EXPANSION SLOTS
  • Standard:7
  • Vertical:0
DRIVE BAYS
  • 2.5":4+2
  • 3.5":2
FAN SUPPORT
  • Side:3 x 120mm
  • Top:3 x 120mm / 2 x 140mm
  • Bottom:3 x 120mm / 2 x 140mm
  • Rear:1 x 120mm
  • Filters:All Air Intakes
RADIATOR SUPPORT
  • Side:Up to 360mm
  • Top:Up to 360mm
  • Bottom:Up to 360mm
  • Rear:Up to 120mm
FAN SPECS
  • Model:F120Q (Case Version)
  • Speed:1200 ± 240RPM
  • Airflow:62.18 CFM
  • Static:1.05 mm - H2O