Chenbro RM41300H12/13729 4U E-ATX 1x120mm Front Fan, 2x80mm Back Fans, High Performance Server Rackmount Chassis
CHENBRO
SKU: RM41300H12/13729
This product is currently out of stock and unavailable, please contact us for more information.
Product Description
Features & Benefits
  • RM41300 8-Slot upgrade to support CRPS & 2 GPU*
  • Truly isolated anti-vibration design on internal HDD and drive cages
  • Optional second 3 x 5.25” drive cage for maximum configuration flexibility
  • Dedicated 80mm fan for HDD cooling
  • Card retainer to hold low profile and full-height add-on cards (RM41300)
  • Supports stand-alone installation via an optional kit (RM41300)
  • Supports 1-door or 2-door front bezel configuration (RM41300)
  • *With an 8-slot rear window, if you want to install a GPU card whose TDP is up to 320W, please give a space between each card for better thermal performance.
MB Form Factor EATX (12" x 13")
Dimension (D x W x H) With front bezel: 563.7 x 430.0 x 176.0 (mm)
Without front bezel: 543.7 x 430.0 x 176.0 (mm)
Drive Bay External 5.25":3
External 3.5":1
Internal 3.5":4
Slim ODD:1
Storage Backplane N/A
PSU Form Factor -PS/2 single
-1+1 CRPS Redundant (*Option: 1200W 1+1 2U CRPS module with PSU bracket)
Indicator 1 x Power Status
2 x LAN Activity
1 x HDD Status
Front Control 1 x Power On/Off
1 x System Reset
2 x USB2.0/USB3.0 (Option)
Cooling Fan Front: 1 x 120 mm (120 x 25 mm), PWM
Rear: 2 x 80 mm (Option)
System Security Intrusion Switch (Option)
Key Lock on Front Panel
Expansion Slot Opening 7 x Full Height and Full Length (*RM41300)
8 x Full Height and Full Length (*RM41300G)
Net Weight 12.5 kg/27.53 lb
Gross Weight 15.5 kg/34.14 lb
Cubic Feet 4.03
Container Loading (Single Packing) 20’: 245, 40’: 524, 40’H: 592(single packing)
Detail Specifications
1 x Top , w/2pcs 120*25mm PWM Fan , L650mm
1 x Fan Cage, w/ 1pcs 120mm, T25, PWM FAN , L650mm
1 x Exposed Drive  Cage, 3 x 5.25" + 1 x 3.5", w/ Anti-Vibration kits
1 x 4-bay Internal 3.5" HDD Cage, w/Anti-Vibration kits
1 x PSU Bracket, PS/2,
1 x 2-port USB2.0 Cable, 750mm
1 x LED & Switch Cable, 750mm
1 x Switch/Reset Cable, 2P, 75mm
1 x Intrusion Cable, 600mm
2 x 80mm Fan, 3P3C, Two Ball Bearing, L650mm, on Rear Window