ASUS ExpertBook B1 B1403CVAR-P716512-CB Gentle Gray 14.0" FHD 1920x1080 Intel Core 7 150U 16GB RAM 512GB SSD Intel Graphics Win11 Pro 3YW/1ADP Backlit French Bilingual Keyboard Notebook
ASUS
SKU: B1403CVAR-P716512-CB
Valid until : May 29, 2026
Upgrade & Options
Product Description
Form factor (Clamshell/Flip)Clamshell
Touch ScreenNo Touch Screen
Color & MaterialLCD Cover: Gentle Grey, Plastic
Top Case: Gentle Grey, Plastic
CPUIntel® Core™ 7 Processor 150U 1.8 GHz (12MB Cache, up to 5.4 GHz, 10 Cores, 12 Threads)
CPU PlatformRAPTOR LAKE REFRESH
Intel vPro
Display14.0  FHD 1920X1080 16:9 300nits Anti-Glare NTSC:45% Wide View
Display type/HzLED Back-lit-Narrow border
Total RAMDDR5 16GB ( 8GB DDR5 SO-DIMM *2 )
Memory Expansion Capability2x Socket (two slots installed w/ 8GB each)
Storage512GB 2280 PCIE G4 SSD
Storage Expansion Slot (includes used)2x DDR5 SO-DIMM slots
1x M.2 2230 PCIe 4.0x4
1x M.2 2280 PCIe 4.0x4
Graphics Card (GPU)Intel® Graphics
OSWindows 11 Pro
WLANWi-Fi 6E(802.11ax) (Triple band) 2*2
BluetoothBluetooth® 5.4 Wireless Card
Webcam1080p FHD camera//With privacy shutter
KeyboardBacklit Chiclet Keyboard
Keyboard language (English/French bilingual)French Bilingual
I/O Ports2x USB 3.2 Gen 1 Type-A
2x USB 3.2 Gen 2 Type-C support display / power delivery
1x HDMI 1.4
1x 3.5mm Combo Audio Jack
1x RJ45 Gigabit Ethernet
Fingerprint ReaderW/FINGERPRINT
Card ReaderN/A
Hardware TPMTPM
Military GradeUS MIL-STD 810H military-grade standard
Kensington LockKensington Nano Security Slot™
Other Features (Security, Antivirus)
AC AdapterTYPE-C, 65W AC Adapter, Output: 20V DC, 3.25A, 65W, Input: 100~240V AC 50/60Hz universal (Adapter+power cord)